1. ročník GemerCup 2025 #1 verejná

Dňa 22.3.2023 (sobota) sa konala 1. súťaž GemerCup 2025 – verejná. Od pondelka som sledoval počasie a uvažoval o lokalite Turbulátor, no nakoniec sa počasie umúdrilo a od štvrtka boli ohlasované FAI podmienky aj na Dobšinský kopec(Gúgel). To ale neznamená, že všetky súťaže GemerCup-u budú len na Gúgli.

Prihlásilo sa 8 súťažiacich, veľmi som ocenil, že prišli Ivan a Miro až z ďalekého západu.

Podľa SHMU aj podľa yr.no bolo hlásených stabilných 4m/s juh, no ale ako to už býva, realita bola iná. Vietor a smer sa umúdrili až okolo 11:30 a súťaž mohla začať.

Oblačnosť z počiatočných 0/8 postupne narástla na 8/8. Kým bolo jasno, bolo to celkom príjemné, no po zamračení už bolo cítiť chlad a postupne sme sa všetci pri-obliekli.

Súťaž začala 11:30, o 16:00 som spravil brífing, či sa pokračuje alebo nie. Hlavné slovo dostali Ivan s Mirom, pretože mali pred sebou najviac kilometrov. Dohodli sme sa, že to ešte potiahneme do 16:40.

Súťaž som ukončil o 16:39 po 18 kolách a vyhlásil výsledky.

O vzrušenie sa postaral Vlado Šimo, ktorý nezvládol pristátie a jeho model zastavila až stolička štartéra (moja). Odniesla si to nábežná hrana pravého krídla a len stolička zabránila, aby model nezasiahol Štefana. Pristátie ho vyšlo na 100b penalty.

Vyhral Vlado Šimo(RK), druhý Róbert Bartók(KE) a tretí Milan Tkáčik (RV) s najrýchlejším časom 37.71s v 6.kole. Počas súťaže neboli podané žiadne protesty.

F3XVault – výsledky

Súťaž bola realizovaná systémom MtkPiTracker s rozšírením o DNN(deep neural networks) – rozpoznávanie objektu, ktorý aktivoval bázu. Neurónová sieť (YOLO) bola natrénovaná na objekty RC model, hmyz a vták. Počasie bolo studené, hmyz je ešte zalezený a ani vtákov ešte nebolo. Pred súťažou sa mi podarilo zachytiť prelietavého krkavca, na ktorého kamera správne zareagovala. Počas súťaže som len 2 krát zaregistroval iný objekt ako RC model (krátke pípnutie), čo by v predošlej verzii (bez DNN) viedlo k oprave letu. Nie je ešte možno povedať, či systém funguje podľa predstavy, uvidí sa v letných mesiacoch, keď toho hmyzu je viac a tam kde je hmyz, sú aj vtáky. Na druhej strane sa ale ani raz nestalo, že by RC model bol chybne vyhodnotený ako hmyz/vták. Súťažiaci boli na začiatku súťaže informovaní, aby lietali tak do cca 50m od kamier – je to ešte vzdialenosť správneho rozpoznania siluety objektu.

Ešte je potrebné doriešiť nastavenie expozičného času, za jasného počasia boli zábery preexponované.

Foto: